Pierwszy raz byłam w Przemyślu, ale z pewnością nie ostatni. Oczarował mnie zabytkami, atmosferą, widokami z wież oraz najlepszymi lodami w Polsce w kawiarni Fiore.
Mieliśmy zdecydowanie za mało czasu, więc nie dało sie zobaczyć wszystkiego z listy, którą dostałam od znajomych, na kolejny raz został m.in. Kopiec Tatarski, podziemia, Arboretum i forty Twierdzy Przemyśl.
Miejsca, które odwiedziliśmy i polecamy:
1. Archikatedra wraz z dzwonnicą
2. Muzeum dzwonów i fajek i rewelacyjny widok z wieży
3. Klasztor Franciszkanów z XVIII w.
4. Rynek z różnicą poziomów 3 metry i ławeczką dobrego wojaka Szwejka
5. Sobór greckokatolicki św. Jana Chrzciciela
6. Niedawno odnowiony dworzec PKP
7. Kawiarnia Fiore z najlepszymi lodami w Polsce
widok na miasto z dzwonnicy Archikatedry Przemyskiej - z wysokości 71 metrów, po pokonaniu 266 schodów
wewnątrz Archikatedry
Kolejna wieża na którą warto się wdrapać i podziwiać widoki - Muzeum Fajek i Dzwonów. Wysokość tylko 34 metry, ale widoki ciekawsze niż z dzwonnicy Archikatedry.
Wieża została zbudowana w latach 1775-1777 - początkowo miała to być dzwonnica nowej katedry greckokatolickiej, której budowa nie została jednak rozpoczęta. Obecnie oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
fragment ciekawej ekspozycji fajek
oraz dzwonów
ulica Franciszkańska
Klasztor Franciszkanów
Rynek
tego pana chyba nie muszę przedstawiać :)
co roku 19 marca przy pomniku Szwejka odbywają się imieniny Józefów i Józefin - imienników dobrego wojaka
na placu Dominikańskim (obok Rynku), przed Bramą Rycerską znajdują się pomniki ułana legionisty i węgierskiego huzara - nowość z 2016 roku
widok na Sobór greckokatolicki
i wewnątrz - zabytkowy ikonostas
pieknie odrestaurowane wnętrze
kawiarnia Fiore - naprawdę warto :)
pyszne lody
i ciasta - również bardzo dobre
wnętrze kawiarni
o tej porze już nie było kolejki, ale wcześniej chętnych na lody było dużo więcej
na pewno tu jeszcze wrócimy :)










































Brak komentarzy:
Prześlij komentarz