niedziela, 21 maja 2017

Przemyśl - perła południowo-wschodniej Polski

Pierwszy raz byłam w Przemyślu, ale z pewnością nie ostatni. Oczarował mnie zabytkami, atmosferą, widokami z wież oraz najlepszymi lodami w Polsce w kawiarni Fiore.
Mieliśmy zdecydowanie za mało czasu, więc nie dało sie zobaczyć wszystkiego z listy, którą dostałam od znajomych, na kolejny raz został m.in. Kopiec Tatarski, podziemia, Arboretum i forty Twierdzy Przemyśl.
 
 
Miejsca, które odwiedziliśmy i polecamy:
1. Archikatedra wraz z dzwonnicą
2. Muzeum dzwonów i fajek i rewelacyjny widok z wieży
3. Klasztor Franciszkanów z XVIII w.
4. Rynek z różnicą poziomów 3 metry i ławeczką dobrego wojaka Szwejka
5. Sobór greckokatolicki św. Jana Chrzciciela
6. Niedawno odnowiony dworzec PKP
7. Kawiarnia Fiore z najlepszymi lodami w Polsce
 
 
 
widok na miasto z dzwonnicy Archikatedry Przemyskiej - z wysokości 71 metrów, po pokonaniu 266 schodów
  
 
 
 
 
wewnątrz Archikatedry
 
 
 
Kolejna wieża na którą warto się wdrapać i podziwiać widoki - Muzeum Fajek i Dzwonów. Wysokość tylko 34 metry, ale widoki ciekawsze niż z dzwonnicy Archikatedry.
 
 
Wieża została zbudowana w latach 1775-1777 - początkowo miała to być dzwonnica nowej katedry greckokatolickiej, której budowa nie została jednak rozpoczęta. Obecnie oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
 
 
 
 
fragment ciekawej ekspozycji fajek 
 
 
oraz dzwonów
 
 
 
 
ulica Franciszkańska
 
 
 
 
Klasztor Franciszkanów
 
 
 
 
 
  
Rynek 

 
tego pana chyba nie muszę przedstawiać :)
 
 
co roku 19 marca przy pomniku Szwejka odbywają się imieniny Józefów i Józefin - imienników dobrego wojaka
 
 
na placu Dominikańskim (obok Rynku), przed Bramą Rycerską znajdują się pomniki ułana legionisty i węgierskiego huzara - nowość z 2016 roku
 
 
 
 
 
 
 
 
widok na Sobór greckokatolicki
 
 
i wewnątrz - zabytkowy ikonostas
 
 
 
XIX-wieczny dworzec PKP 
 
 
pieknie odrestaurowane wnętrze
 
 



kawiarnia Fiore - naprawdę warto :)

 
pyszne lody
 
 
i ciasta - również bardzo dobre
 
 
wnętrze kawiarni
 
 
  
o tej porze już nie było kolejki, ale wcześniej chętnych na lody było dużo więcej

 
na pewno tu jeszcze wrócimy :)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz